BİR EKSPERTİZ PAKETİ NELER İÇERMELİ ?

Ekspertiz yaptıracağınız yeri seçmek ve araçta nelere bakılacağını belirlemek uzmanlık isteyen bir iştir. Sizlere, detaylarını uzman ekiplerimizle birlikte belirlediğimiz bir oto ekspertiz paketi sunarız. Aracınızı almadan önce yaptıracağınız ekspertizin muhakkak aşağıdaki maddeleri kapsaması gerekmektedir. Aksi halde ileride çok ciddi masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

1. Motor Performans (DYNO) Testi / Yol Testi

2. Süspansiyon Testi

3. Fren Testi

4. Yanal Kayma Testi

5. OBD Beyin Testi (Diagnostik Kontroller)

6. Kaporta & Boya Analiz

7. Alt Kontrol Testi

8. Motor Mekanik Testi

9. İç ve Dış Ekspertiz

Şubelerimizin tamamında bu testler en yüksek teknolojili cihazlar ve işinin uzmanı ekipler tarafından yapılıp size detaylı raporu verilmektedir. Ayrıca bizim de nasıl bir süreç işleterek sizi güvence altına aldığımız görmek için de kalite sürecimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Aşağıda tüm testlerimizi inceleyebilir ya da hangi ürünün size en uygun olduğunu hizmetlerimiz bölümünden belirleyerek ekspertiz ve fiyat değerleme hizmetini 3 taksitte almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

1. Motor Performans (DYNO) Testi / Yol Testi

DYNO (dinamometre), araçların güç ve performans ölçümünü yapan bir cihazdır. DYNO testleri ile aracın tekerleğine aktarılan beygir ve tork değerleri ölçülür. Aracınız çekiş yönüne göre arkadan ya da önden uygun bir pozisyonda cihaz üzerine sabitlenir. Daha sonra normal yol koşullarında olduğu gibi hava sirkülasyonu sağlanarak teste başlanır. Manuel ya da otomatik vitesli araçlarda normal sürüş değerlerine göre vites değiştirilerek araç maksimum hıza çıkarılır. Bu test ile aracınızın vites geçişleri, devir aralıkları, motor ile aktarma organları arasında herhangi bir arıza olup olmadığı gözlemlenir. Yapılan DYNO testi sonucunda aracınızın motor ömrü, güç kayıpları, motorunuzun ne kadarlık beygir (KW) ve Tork ürettiği gibi bilgiler edinilir. Ayrıca özellikle dizel araçlarda bulunan Turbo, enjektörler ve EGR gibi kritik parçaların durumu ortaya çıkar.

Araç, DYNO testine uygun olmadığı durumlarda servisten çıkarılarak bol dönüşü olan virajlarda camları açık şekilde kullanılır ve servis esnasında hissedilen sorunların sağlaması yapılır

 

2. Süspansiyon Testi

Süspansiyon sistemi yani amortisörler, yolda giderken sizi yola bağlayan sistemdir ve zaman içerisinde direncini kaybederek görevini yapamaz hale gelir. Süspansiyon testi, aracın amortisörlerinde sürüş ile anlaşılamayacak problemleri görmek için tüm dünyada kabul gören bir test türüdür. Süspansiyon test cihazı ile plakalara çıkarılan aracınızın dört ayrı amortisörüne eşit oranda titreşim ve hareket verilerek olası bir amortisör ve süspansiyon organlarındaki hataların saptanması sağlanır. Bu testler sonucunda aracın amortisörlerinin sağlamlık kontrolü, süspansiyon denge kontrolü, tüm tekerleklerin ayrı ayrı süspansiyon verimlilikleri ve sapmaları ölçülür. 

 

3. Fren Testi

Fren sistemi, bir ABS beyni, 4 tekerleğe bağlı sensörler, fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliğinden oluşur. Fren testi aracın farklı hızlarda ve her türlü yol koşullarında güvenli bir şekilde frenlemenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için yapılan ölçümdür. Aracın toplam frenleme güçleri, sağ ve sol tekerlek frenleme güç farkları ölçülür. Test edilecek araç fren test tamburlarına çıkarılır. Tamburlar dönerken aracın frenine önce yavaşça daha sonra da sonuna kadar basılarak test değerleri tespit edilir. 
 

4. Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi, Aracın direksiyonu temassız durumdayken sağa ve sola ne kadarlık bir sapma gösterdiğinin ölçülmesi işlemidir. Bu işlem ilgili dingile ait tekerleğin ölçüm platformunun üzerinden geçirilmesi ile yapılır. İlgili ölçüm rot ayarı ve rot boşluklarının tespit edilmesi ile sonuçlanır. 

 

5. OBD Beyin Testi (Diagnostik Kontroller)

Araçların beynine bağlı tüm elektrik ve elektronik donanımların bilgisayarlı arıza tespit cihazı yardımıyla test ve kontrol edilerek varsa arızalarının tespit edilmesi işlemidir.

Diagnostik test ile aracın elektronik aksamında aşağıdaki kontroller yapılır

-  Şanzıman beyni arıza kontrolü
-  Araç beyni arıza kontrolü
-  Elektronik aksam arıza kontrolü
-  ABS beyni arıza kontrolü
-  Klima beyni arıza kontrolü
 

6. Kaporta & Boya Analiz

Yüksek hassasiyetteki cihazlarla aracın boya ve kaportası incelenir. Bu incelemeler sonucunda otomobilin üzerinde fabrika boyası haricinde herhangi bir boya yapılıp yapılmadığı değişen bir parçasının olup olmadığı belirlenir. 

Yapılan analiz neticesinde;

-  Boyanan parça kontrolü
-  Değişen parça kontrolü
-  Mikron değerler tespiti
-  Gövde kontrolü
-  Tampon travers kontrolü
-  Çamurluk, arka bagaj, tavan ve kapılar
-  İç direk, marşpiyel kontrolü
-  Ön ve arka panel kontrolleri
-  Araç şasi kontrolleri
 

7. Alt Kontrol Testi

Araç lift ile kaldırılarak alt kısmı ayrıntılı bir şekilde incelenir. Aracın alt kısmından bir darbeye veya sürtünmeye maruz kalıp kalmadığı, ön takımında bir problem olup olmadığı, egzozunun, şasenin,rotların,motorun durumu, motordan yağ kaçağı olup olmadığı vb. durumlar tespit edilerek ileride oluşması muhtemel problemlerin önüne geçilmeye çalışılır.

 

8. Motor Mekanik Testi

Bu test sırasında motor ve aksamları ile ilgili genel kontroller yapılır.
 

9. İç ve Dış Ekspertiz

Aracın iç ve dış aksamlarının detaylı kontrolleri yapılır.
 

10. Final Sorgular

Fiyat değerleme raporunun talep edildiği durumlarda değerlemeyi tam olarak tamamlayabilmemiz için bazı ek değerlendirmelere de ihtiyaç duyarız. Ayrıca gerekli olan bu 10 önemli sorunun detaylı ekspertizi de üye işyerimiz tarafından yapılıp arabamkacpara.net ile paylaşılır. Uzmanlarımız bu kriterleri de analiz ederek sonuçlarını fiyat değerleme raporumuza yansıtır.

 

-  Araçtaki ezik, çizik ve göçük sayıları

-  Lastiklerin durumu

-  Stepne lastiğin durumu

-  İç döşemelerin durumu

-  Kapı kolları ve diğer tuş takımlarının görünümü

-  Araçta sigara kullanılıp kullanılmadığı

-  Standardın dışındaki belirgin donanımlar

-  Yedek anahtar

-  Yangın tüpü ve ilkyardım çantası

-  Periyodik bakım gereklilik durumu

 

 


0216 939 6702
Neden Biz? | İletişim